Arsa Kredisi Veren Bankalar

İmarlı ya da imarsız arsa alımı için kullanılan bireysel bir kredi türü olan arsa kredisi, bankaların sıklıkla kullandırdıkları kredilerden biri.

Arsa kredisi iki farklı şekilde kullandırılıyor:

  • Satın alınmak istenen arsanın imarlı olması durumunda arsaya ipotek konularak kredi alabilirsiniz.
  • Arsanın imarı yok ise sahip olduğunuz başka bir gayrimenkule ipotek koydurarak arsa kredisi kullanabilirsiniz.

Satın alacağınız arsanın ekspertiz değerinin yüzde kaçına kredi verileceği ise bankadan bankaya değişiyor.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Banka Adı

Türk Ekonomi Bankası

Ziraat Bankası

İş Bankası

ALBARAKA Bankası

Şeker Bank

Maximum Vade

60 AY

60 AY

60 AY

60 AY

120 AY

Kredilendirme Oranı

Ekspertiz değerinin %60’ı

Ekspertiz değerinin %50’si

Ekspertiz değerinin %50’si

Ekspertiz değerinin %100’ü

Ekspertiz değerinin %45’i

Arsa kredisi faiz oranları, genellikle konut kredi oranlarıyla benzerlik göstermekle birlikte bu kredi türü için her bankanın farklı uygulamaları mevcut.

TEB: Arsa almak için sahip olduğunuz evi teminat göstererek, evinizin ekspertiz değerinin %60’ına kadar Arsa Kredisi kullanabilirsiniz. Arsa kredisi için 60 aya kadar vade imkânından yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası arsa kredisi ürününde 60 aya varan vade imkânı bulunmakta. Satın alınacak arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olmalı.

İş Bankası: Satın alacağınız arsanın acil satış değerinin azami %50’sine kadar kredi kullanmanız mümkün. 60 aya kadar vade imkanı da bulunuyor.

Şekerbank: Şekerbank arsa kredisi için maksimum vade 120 ay olarak sunuluyor. Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabilir, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde teminata başka bir gayrimenkulün ipoteği alınabilir. Teminata alınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin, % 45’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Albaraka: Albaraka şubelerinin yer aldığı belediye sınırları içinde satın alacağınız imarlı arsalar için finansal destek imkânı sunuluyor. Arsa ekspertiz değerinin %100’üne kadar TL olarak kullanabileceğiniz finansmanı 60 aya kadar taksitlendirmeniz mümkün.

Arsa Kredisi Başvuru Şartları

  • Arsa kredisi, gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullanılabiliyor.
  • Kredi kullanılacak arsanın birden fazla hisseli olması durumunda tüm hisselerin alınması gerekiyor.
  • Gerekli görülmesi hâlinde ek teminat istenilebiliyor.
  • Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabiliyor, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde ise, teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabiliyor.
  • Kredi miktarı, bazı bankalarda ekspertiz değerinin %50’si; bazı bankalarda ise %60’ına kadar çıkabiliyor.
  • Bazı bankalar 36 aya kadar vade yaparken; bazı bankalarda ise 120 aya kadar vade yapabiliyorlar.

Arsa Vergisi

Arsa sahipleri de konut ve arazi sahipleri gibi her yıl emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Arsa için ödenecek emlak vergisi diğer taşınmazlarda olduğu gibi yıl içinde 2 taksitte ödenebiliyor.

Arsa vergisi oranları, arsanın konumuna göre değişir. Buna göre ödenecek vergi miktarlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Emlak Türü

Arazi

Arsa

Büyükşehir Sınırları İçinde

Binde 2

Binde 6

Büyükşehir Sınırları Dışında

Binde 1

Binde 3

Compare listings

Karşılaştırmak