Bodrumda ev kiralamak mı, satın almak mı daha avantajlı?

Alsam mı kiralasam mı?

Ev sahibi olmak herkesin rüyası… Ama kimi zaman almak yerine kiralamak gerekebilir. “Nasıl karar vereceğimi bilmiyorum” diyorsanız, aşağıdaki 6 maddeyi okuyun, sizin için hangisi uygun karar verin.

Satın alacağınız evde ne kadar süre oturmayı planlıyorsunuz? Eğer tayin, iş değişikliği gibi nedenlerle kısa süreli bir konut ihtiyacınız varsa kiralamanız daha uygun olacaktır.

SATIN ALMAK

Ev konut kredisi ile alınacaksa, evin değerinin 1/5′ i peşinat olarak hazır olmalı. Örneğin 300.000 TL’ lik bir ev için 60.000 TL peşinat şart.

KİRALAMAK

1-3 kira bedeli kadar deposito bedeli talep edilir. Kira süresi dolduğunda evin durumuna bağlı olarak depozitonun tamamı veya bir kısmı kiracıya geri ödenir.

Sabit faizli konut kredisinde aylık ödemeler sabit. Kredi süresince faiz + anapara ödenir. Konut kredisi faiz oranları düşerse, refinansman yapma seçeneğininiz var.

Kiralar yer yıl yurtiçi fiyat endeksi oranında ( yıllık enflasyon ) artar.

Ev sahibi ister mutfak dolaplarını değiştirir, ister banyoyu. Herşeyi kendi zevkine göre düzenleyebilir.

Kiracının evi aldığı şekilde bırakması gerekiyor. Duvara çivi çakmak yada odanın rengini değiştirmek bile sorun olabilir.

Ev sahibi, yılda 2 defa Emlak Vergisi ödemekle yükümlüdür.

Kiracının vergi yükümlülüğü yoktur.

Evin tüm bakımlarının düzenli olarak yapılması şart.

Evin temel bakım giderlerinden ev sahibi sorumludur.

Konut kredisi ile ev alımında DASK ve Hayat Sigortası yaptırmak zorunludur.

Herhangi bir sigorta yükümlülüğü yoktur. Kiracı isterse eşyalarını sigortalatabilir.

Ev almak ortak karar mı?

Çiftlerin ortak karar alması evlilikleri daha uzun ömürlü yapıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri Araştırması’na göre 2016’da alınan evlerin yüzde 59.7’sini erkekler, yüzde 29.2’sini kadınlar almış. Yüzde 2.2 ise ortaklaşa satın alınmış.

18 senelik kira bedeli

Türkiye genelinde bir evin takribi satış bedeli 18 senelik kira bedeline denk geliyor. Örnek: Evin aylık kirası 2000 TL ise 18 senelik kira bedeli 432 bin TL eder. Bu evin ortalama rayici bu fiyatın altındaysa iyi bir fiyata alıyorsunuz demek. Tabii zengin muhitlerde bu 30-40 yıllık kira bedeline kadar çıkıyor.

Compare listings

Karşılaştırmak